ROLLdans

       BİLGİ İÇİN
          ARAYIN
  (0543) 544 28 00

  anasayfa
iletişim
arjantin tango salsa bachata zumba hip hop oryantal roman zeybek düğün dansı ücret ve kampanyalar studyo

ARJANTİN TANGO

ARJANTİN TANGO DENEYİMLİ EĞİTMENLERİNDEN ŞOREŞ YÜRÜK VE ERKAN İÇENİLE ARJANTİN TANGO DERSLERİMİZ BAŞLADI...PAZARTESİ ........ 20.30
SALI ..................19.30
SALI...................20.30
PERŞEMBE...........19.30
CUMA ................19.30
PAZAR .............. 17.00
CUMARTESİ ...... 19.00
SALI .................20.30 ORTA SEVİYEMİLONGA SALI 21.30 ......
PAZAR PRATİK 18.00......

 

iyi ki dans var….

danslar içinde partneriyle bu kadar bütünleşen bu kadar ortaklaşan, dans eden her iki kişiye de bir şeyler öğreten, tattıran, hissettiren bir dans yok gibidir. şüphesiz her dans her dokunuş bir anlam taşır, lakin arjantin tangonun tınısı, içtenliği ve samimiyeti hiç bir şeyde bulamazsınız. iki kişi, iki ayrı beden, iki ayrı insan ve belki de iki ayrı dünyalı dans ediyordur ama dışarıdan baktığınızda tek bir kişi, tek bir beden, tek bir insan görürsünüz. ve bu müzikalitel birliktelik sizi mest eder…

roll dans; bu düşünce ve birikimle sizleri arasında görmekten onur duyacaktır… ister expres sınıflardan başlayın ister temel eğitim programından... sizin için bir kç program yaptık... istediğiniz programdan başlayabilirsiniz, lakin temel eğitim olmazsa olmaz şartımızdır….

 

MİLONGA SALI 21.30...

PRACTİCA pazar 18.00-20.00

 

ARJANTİN TANGO EĞİTİMLERİMİZ

TEMEL EĞİTİM

Arjantin Tangonun temeli oluşturan bu eğitimimiz İletişim, postür, yürüyüş içermektedir. Dört ay gibi bir süre devam eden eğitimimiz de amaç iki kişi ile bir beden olabilmektir. Karşınızdaki partnerinizle bedensel iletişime geçme, bir uyum yakalamak ve birlikte hareket edebilme sağlanır. Ayrıca düzgün ön ve geri adımlar atabilmek için pratik saatlerinde adım çalışmaları yapılır. Birlikte bu yürüyüşler için her iki tarafa öz güven aşılanmış olur.  Böylelikle de birlikte bir dans için uyum, doğru postür ve güzel adımlar sağlanır.

 

EXPRES

Expres eğitim modelimizde arjantin tangonun motor hareketlerini sırası ile öğretilir. uyum, postür ve adım sonraki aşamalarda önem verilir. özellikle çiftler üzerinde başarılı olacak olan bu eğitimimizde amaç daha fazla aksiyondur. Arjantin tangonun özü olan doğaçlamadan uzak durulur.

 

SHOW GRUBU

Özel bir grup yada ekiple ile, özel bir çalışma takvimi göz önünde bulundurularak kareografi amaçlı çalışmadır. Bu çalışmaya katılacak grup yada ekip önceden bir birleri ile iletişimde olan kişilerle yapılır.

 

AKADEMİK TEMEL EĞİTİM

Özel olarak hazırlanan bu müfredat eğitmenimiz Şoreş Yürük tarafından tercübe ve deyim ile hazırlanmıştır. Modern dans, yoga, pilates, doğaçlama dans metodları ön planda tutularak hazırlanan aşamalar iyi birer tanguera ve milanguero olabilmek adına kendi dallarında profesyonel olan eğitmenler ile ayrı ayrı çalışılarak ortaya çıkarılmıştır. 14 aşamadan oluşan eğitim katılımcıların yoğun ders, tekrar, etüt ve öğrenebilme yetilerine göre zamana uyarlanır.

1-BEGINNER ; İletişim, postür, adım

2-FOOTWORK ; Alt beden iletişim, ayak ile yapılan motor hareketler

3-CİRCULARİTY AND IMPROVISATION ; Dairesellik, doğaçlama ve basit kombinasyonlar

4-MUSİCALİTY ; Müzikalite

5-VALS 1 ; Tango vals  ve basit kombinasyonlar

6-MİLONGA 1 ; Milonga adımları ve basit kombinasyonlar

7-ABRAZO ; Kapalı tutuş ve birliktelik

8-TO FEEL THE BODY ; Motor hareketlerde bedensel farkındalık

9-İNTERMEDİATE IMPROVISATION ; orta seviye doğaçlama ve kombinasyonlar

10- VALS 2 ; Vals adımları ve dinamik kombinasyonlar

11-MİLONGA 2 ; Milonga adımları ve dinamik kombinasyonlar

12-ABRAZO, CİRCULARİTY  and SALON TANGO ; Kapalı tutuş ve dairesellik, salon tango

13-FUNDAMENTAL IMPROVISATION  ; fundamental doğaçlama ve kombinasyonlar

14-TEACHING LESSON ; Eğitmenlik dersleri

15-MASTER LEVEL ; Master seviye ve birlikte üretim

 

 

 

ARJANTİN TANGO

Tango, doğaçlama bir dans, kendinizi ifade edebileceğiniz harika bir dil, bir beden dili. Sözcüklerin sınırlayıcılığı yok… İki kişilik bir dünyada duygu ve düşüncelerin, sırların, beklentilerin, tutkuların, neşenin, hayallerin ve hüzünlerin sessiz paylaşımı..
“Bir Buenos Aires gecesinde yürürken
Ve topukların kaldırımı döverken
Çıkardığı ses bir milonga melodisi gibidir…
Adımların,
Elinle tempo tutar gibi sokaktaki vuruşu belirler,
Ve sen adımlarının ritmiyle dans edersin”
Silueta Portena
Müzik: Hermanos Cucaro
Sözler: O.Daniel & E.Noli (çeviren: K.TEZİN)
Tango’nun ortaya çıkışı:
Tangonun ne zaman ve nasıl başladığı hakkında kesin bir bilgi yok. Ancak kesin bir şey var ki önce müzik geliyor, ardından dans şekilleniyor. 1800lerde Güney Amerika’ya, özellikle Buenos Aires’e göç eden pek çok Avrupalı işçi, çoğunlukla İtalyan, Alman ve Avusturyalılar, beraberlerinde kendi müzik ve danslarını getiriyorlar. Avrupa kökenli Vals ve Polka ile ve bir süre sonra da Küba’nin Habenera dansı ile tanışıyor. Zamanla Habenera ve Polkanın ritmik ve neşeli adımları kaynaşarak Arjantin’e özgü bugünkü tangonun atası olan hareketli parçalar ve danslar yani milonga ortaya çıkıyor. Arjantin’in serseri görünümlü bıçkın kabadayıları Pampa’lı Compadrito’lar, boyunlarında fularları ve ellerinde bıçaklarıyla Milonga’yı benimser ve sahipleniyorlar.
“Zavallı Compadrito’nun dansı” da denilen Milonga, bir süre sonra Buenos Aires’de yaygınlaşarak gelişmeye başlıyor. Avrupa kökenliler ile Compadritoların kaynaşması da zamanla “Criollo”ları oluşturuyor…
Bu sırada anayurt hasreti çeken Avrupalı işçilerin özlemi, sevgilisini yabancı birine kaptırmaktan çekinen yerli erkeğin ya da melez Criollo’ların kaygılarıyla; Milonga da Habenera ile birleşiyor ve aşk, özlem, tutku ve keder dolu duygu yüklü şarkılar ile Tango ortaya çıkıyor.
Derken herkes Tango’nun isim babalığına soyunuyor…
Kimileri “ kapalı, ayrılmış yer “ demek olduğunu, kimleri Angola ve Mali arasında bir yer olduğunu, kimileri “dokunmak” anlamına geldiğini, kimileriyse bir davul ritmi olduğunu ve adını buradan aldığını iddia ediyorlar. Bu tartışmalar günümüzde de devam ediyor. Ancak, gerçek kökeni ne olursa olsun Tango, Afrikalı kölelerin toplanıp dans ettikleri yer anlamını benimsiyor. Zaman içinde Arjantin Tangosu gecelerine verilen isim olarak karşımıza çıkan “Milonga” da Tango’yu evlat ediniyor.
“Tüm kapılar kapandığında ve her yer ıssızlaştığında
Tangoların hayaletleri kendi kendilerine ağlarlar…
Malena bir Tango söylerken, sesi gecede titrer…
Ve Malena bir Bandeneon gibi acı çeker.”
Malena
Müzik: Lucio Demare
Söz: Homero Manzi (çeviren: K. TEZİN)
Bizi Büyüleyen Müzik:
Arjantin Tangosunu diğer eşli danslardan ayıran en önemli özelliklerden biri, orkestrasındaki en önemli enstrüman olan Bandoneon’dur. Görünümü akordeona benzeyen bir enstrüman olmakla beraber, tınısı ve çalınması büyük farklılıklar gösterir. Hem bir davulun tok vuruşunu, hem de son derece tiz tınıları iletebilir. Nota uygulaması oldukça zordur ve ustadan çırağına öğretilerle aktarılır. Bir diyafram haznesinin içerisine hapsedilen hava, Bandoneon ustasının yeteneği ile son derece özenle serbest bırakılır ve insanı her şeyden uzaklaştıran o büyülü ezgiler böylece elde edilir.
Bandoneon, ilk kez Almanya’nın sınır köylerinde bir usta tarafından üretilmiş ve sonraları Arjantin’de hak ettiği saygı ve ilgiyi bulmuştur. Bugün Bandeneon üretilmemekte, sadece tamiri yapılmaktadır ve Bandeneon’un ülke sınırları dışına satış amacıyla çıkarılması yasaktır.
Arjantin Tangosu müziğinde 3 ana dönem vardır: Başlangıcı 1910’lara kadar uzanan ilk dönemde Carlos Gardel’in popülerleştirdiği söz ağırlıklı müzikler yani Cancion’lar (tango şarkıları) hakimdir. Carlos Cardel, tüm dünyaca kabul gören ve kötü bir uçak kazasında yaşamını yitirmiş bir ustadır. Arjantin’de pek çok mekanda resmine rastlamak mümkündür.
1920ler ile 1950ler arasındaki dönem Tango’nun Altın Çağı olarak kabul edilir. Özellikle 1940’lardan sonra söz, ağırlığı müziğe bırakır ve klasik akımdan uzaklaşma başlar. Bu dönemde Geleneksel Tango müziğinin temsilcileri Canaro, D’arienzo, Biagi ve Angelis yanında tango müziğine yenilikçi bir bakışla yaklaşan Di Sarli, Troilo,Calo ve kimilerince hiç sevilmeyen, ancak günümüzde her milongada özel bir yeri olan Osvaldo Pugliese ile karşılaşırız. Son dönem ise, bugüne dek uzanır ve modern tango başlığıyla, Sexteto Mayor, Falgan ve özellikle Astor Piazzolla’yı bir anıt olarak sunar. Tango bestelerinin yorumları, orkestradan orkestraya önemli ve çok çeşitli farklılıklar gösterir.
“Ne bilir şu şık, gösterişçi entelektüeller;
Tango hakkında ne bilirler, ne anlarlar ritimden?
İşte zarafet! Ne görüntü ama ne endam…
Ne duruş, ne kibir… Ne şık dans ama!
Sekiz figürünü (ocho) çizerken, böyle biçilir çimenler;
Bu telkariyi yapmak için ressam oldum ben!
Şimdi bir koşma, bir dönüş, bir “oturma” figürü;
İşte böyle yapılır tango… Bana layık olan tango!”

“Asi Se Baila El Tango” (İşte Böyle Yapılır Tango), 1942
Söz: Elizardo Martinez Vilas    Müzik: Elias Randal
Kaynak: “Tango; Tutkunun Ekonomi Politiği”
M. E. Savigliano – Ayrıntı Yayınları

 

 

0212 266 08 24
0543 544 28 00
  BEYOĞLU:istiklal cd. ayhan ışık sk. no 5 kat: 2-3-4 ( DEMİRÖREN AVM çaprazı GARANTİ BANK sokağı)